Najchętniej przeglądane...

sobota, 30 kwietnia 2011

Odpowiedz do sprawozdań:)

Mi także przykro , ze moe mogłyśmy byc na spotkaniu we Wronkach. Niestyty nasza kochana szkoła nie ma pieniędzy na dojazd, wiem,ze to dziwnie wyglada , ze sie teraz tłumacze, ale przykro troche ze nie mogliśmy być z powodu pieniedzy. Druga sprawa była taka, że nie mielismy opiekuna a on był jednak potrzebny.


A teraz odp. do sprawozdania: Sama nie mogę wpaśc na pomysł, co mną kierowało pisząc: "koła zainteresowań" :)

Sięgając do sprawy związanej z kodeksem poprę siebie przykładami. Pewien nauczyciel naszej szkoły nie dał możliwości poprawy pracy klasowej. Były to oceny niedostateczne. Uczniowie pewnej klasy sprzeciwili się, poprosili przedstawicieli SU o sprawdzenie w kodeksie czy jest możliwość poprawy.

Uważam, że naduzycia ze strony uczniów się nie zdarzają. Sięgają po kodeks gdy coś naprawdę ich zirytuje.

Gdy uczeń nie rozumie zasad zawartych w kodeksie prosi o pomoc w zrozumieniu kogoś, to się na tym zna.

Nie przypominam sobie sytuacji, w której kodeks sprawiłby problem. :)

Przejdę do forum wyrazu. forum przeprowadzone było na chetnych uczniach klas trzecich. Uczniowie podane mieli pytania , na które odpowiadali na kartkach. Pojawily się pytania: W czym dobrzy są uczniowie szkoły? ( tu przeważały odpowiedzi w sporcie, w zajmowaniu czołowych miejsc w konkursach) Co chcielibyśmy zmienić w naszej szkole?( tu przeważały odpowiedzi,że możnaby było polepszyć stan klasopracowni, oraz wymienić i wstawić drzwi w toaletach) Jakie problemy występują na obszarze szkoły? ( Palenie papierosów, picie alkoholu, grozni uczniowie) Czego brakuje w naszej szkole?(tu przeważała odp koła zainteresowań)ostanie pytanie to Czym chcielibyście się zając w szkole? (tu przewaga odp ze chcieliby zająć sie czym związanym z rozrywką, imprezy, zabawy szkolne, prowadzenie zajęć dodatkowych, fajne konkursy itp.)

Wnioski sa takie: w mojej szkole brakuje rozrywki, a także jakby to określić.... "pola do popisu" dla uczniów. Do rozpoczęcia projektu zainspirowały mnie odpowiedzi uczniów,że chcieli by cos ciekawego, żeby było wesoło , sympatycznie żeby mogli sie czegoś nauczyć. Myslę, że taki rozrywkowy sposób zainteresuje uczniów i zacznie się dziać coś ciekawego w naszej szkole.


KONKURS: Byłby to konkurs ortograficzny. Polegałby na tym , że wybrani uczniowie z każdej klasy (max 3) przepytywani byli z słów, bedą je literować , słowe te bedą wymawiane przez prowadzącego. Uczeń odpowiadający losuje numer słowa, gdy jest to potrzebne prosi o definicję lub użycie w zdaniu. Taka forma konkursu jest bardzo powszechna w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Myslę,że chętni by się znaleźli :) , myslałam o tym, zeby zaprosić inne szkoły sąsiadujące , ale to by dużo kosztowało , a w naszej szkole nie ma pieniedzy praktycznie na nic :(.

To tyle myslę , że wszystko wyjaśniłam tak jak trzeba :) Pozdrawiam :)


Kasia:)

niedziela, 17 kwietnia 2011

Spotkanie we Wronkach!

Udało się! Spotkanie Trójkąta Południa już za nami! Odbyło się ono 16 kwietnia we Wronkach i bardzo dziękuję tym, którzy w nim wzięli udział. Byliście wspaniali! ;)





A oto, co udało nam się wypracować:
CELE SPOTKANIA:
1.       Integracja;
2.       Motywacja;
3.       Wymiana doświadczeń;
4.       Sformułowanie pomysłów na działania;
KONTRAKT:
1.       Nie przerywamy sobie wypowiedzi;
2.       Każdy ma prawo do głosu;
3.       Oceniamy pomysły, nie osoby;
4.       Wyciszamy telefony;
5.       Dotrzymujemy terminów;
Pamiętajcie,że punkty zaznaczone na czerwono obowiązują do końca kursu LSU :)

DOBRE STRONY FORUM WYRAZU:
1.       Anonimowość;
2.       Szybka organizacja (choć musi być przemyślana!);
3.       Brak wstydu przy wyrażaniu swoich poglądów;
4.       Łatwość wyrażania swoich poglądów;
5.       Możliwość wyboru więcej niż jednej odpowiedzi;
6.       Poznanie opinii społeczeństwa;
7.       Możliwość szybkiego poznania i wykorzystania zdobytych informacji;
ZŁE STRONY FORUM WYRAZU:
1.       Niepoważne podejście uczestników do badania;
2.       Małe zainteresowanie badaniem;
3.       Trudności w opracowaniu wyników;
4.       Duże zapotrzebowanie na materiały;
5.       Niejasność pytań;
6.       Zróżnicowanie wiekowe ankietowanych;
DOBRE STRONY DEBATY:
1.       Duże zainteresowanie;
2.       Zróżnicowanie opinii;
3.       Więcej pomysłów;
4.       Możliwość wykorzystania zdobytych informacji;
5.       Możliwość odniesienia się do innych pomysłów;
6.       Możliwość korygowania swoich wypowiedzi;
7.       Możliwość odpowiadania na zarzuty;
ZŁE STRONY DEBATY:
1.       Trudna organizacja;
2.       Złe podejście do ludzi;
3.       Mała liczba osób uczestniczących;
4.       Brak anonimowości;
5.       Wymaga dużego zaangażowania uczestników;
6.       Ingerowanie w pomysły innych;
Po tym ćwiczeniu padło pytanie o to, która metoda wydaje Wam się bardziej przydatna. Jednogłośnie (albo tak mi się wydawało ;)) odpowiedzieliście, że FORUM WYRAZU. A co sądzą o tym osoby, których nie było we Wronkach??

CECHY DOBREGO PROJEKTU UCZNIOWSKIEGO:
1.       Ciekawy temat, innowacyjny;
2.       Odpowiada na potrzeby środowiska lokalnego (jest poprzedzony badaniem opinii);
3.       Angażuje innych do działania;
4.       Ma dobrze rozpisany harmonogram pracy;
5.       Pozwala na współpracę z różnymi sojusznikami;
6.       Dostosowany do zasobów i możliwości;
TRUDNOŚCI (przykładowe rozwiązania):
1. Wycofanie się sponsorów lub brak sponsorów (Przede wszystkim nie wolno nam się poddawać w poszukiwaniu sojuszników. Przekonanie innych do naszych pomysłów wymaga sporej ilości czasu, cierpliwości i świetnego przygotowania opartego na znajomości celu działania, potrzeb środowiska, bilansu szans i zagrożeń, korzyści, jakie wyniesie ze współpracy nasz sojusznik);
2. Zbyt mało czasu (dobrze rozpisany harmonogram!);
3. Brak zainteresowania (po to właśnie przeprowadzamy forum wyrazu i debaty. Jeżeli nasz projekt będzie odpowiadał na potrzeby środowiska, to zainteresowanie nim znacznie wzrośnie! Poza tym, bardzo ważna jest wcześniejsza promocja. Nie możemy zostawiać jej na ostatnią chwilę. W promocji pomagają: plakaty, ulotki, radiowęzeł, poczta pantoflowa, angażowanie w projekt uczniów z różnych klas. Zainteresowanie nauczycieli wzrośnie jeśli otrzymają od Was specjalne, indywidualne zaproszenia);
4. Złe warunki pogodowe (jeżeli chcemy organizować akcję w plenerze to rada jest jedna – starajmy się to robić w sezonie, gdy pogoda jest najbardziej stabilna. Niestety na warunki atmosferyczne nie mamy żadnego wpływu. Chyba że jesteśmy w stanie zapewnić awaryjną salę do przeprowadzenia akcji);
5. Brak kluczowej osoby (Jedną z cech dobrego lidera jest umiejętne rozdzielanie zadań. Lider nie może wziąć wszystkiego na siebie! Zadania należy rozdzielać równomiernie. Tak, aby nikt nie był odpowiedzialny za kilka kluczowych kwestii. Wtedy, nawet gdy jedna osoba się nie pojawi, reszta grupy bez problemu udźwignie ciężar projektu);
6. Brak zgody (zanim zaczniecie na poważnie organizować akcję, rozplanujcie ją dobrze, wydelegujcie osoby do władz szkoły i przekonajcie je do własnych pomysłów. Jeżeli użyjecie dobrych argumentów i przygotujecie się do tej rozmowy – dyrekcja to przecież też sojusznik! – uzyskanie zgody będzie dużo łatwiejsze);
7. Brak miejsca (to należy do planowania projektu! Szukajcie więc sojuszników – szkoły, domów kultury mających sale, może inne szkoły?, prywatnych przedsiębiorców w Waszych miejscowościach, urzędników);
MOTYWACJA:
1.     Umilenie czasu w szkole;
2.     Obserwowanie, że „coś się dzieje”;
3.     Przyjemność ze zrealizowanego celu;
4.     Duuużo satysfakcji;
5.     Wspieranie się w grupie;
6.     Integracja z innymi uczniami;
7.     Realizowanie własnych pomysłów;
8.     Podniesienie poczucia własnej wartości;
9.     Dobra zabawa;
10.   Silna współpraca;
11.   Praca z przyjaciółmi;
12.   Zmotywowanie do pracy wszystkich uczniów szkoły;
13.   Poczucie docenienia ze strony nauczycieli i kolegów ze szkoły;
Widzicie ile korzyści płynie z pracy w SU?? A to przecież tylko przykłady! Macie jeszcze jakieś pomysły? ;)

Podczas spotkania mieliśmy okazję podzielić się swoimi pomysłami na projekty uczniowskie i zacząć ich wstępne planowanie. Wszystkie okazały się strzałem w dziesiatkę! Kochana grupo Trójkąta, pochwalcie się Waszymi pomysłami w komentarzu :)
Będzie super, jeśli podzielicie się na forum swoimi wrażeniami ze spotkania. Jeszcze raz bardzo dziękuję za Waszą obecnośći świetną atmosferę. Jednocześnie chciałabym, aby osoby które nie miały możliwości żeby do nas dojechać, wiedziały, że wcale o nich nie zapomnieliśmy i bardzo ich nam brakowało :) No, ale integrować możemy się również przez bloga, do czego zachęcam!

Na koniec jeszcze raz bardzo, bardzo, bardzo dziękujemy naszym drogim Gospodarzom z Wronek, którzy tak ciepło i obficie ugościli nas u siebie w szkole, a nawet znaleźli czas na oprowadzenie moderatorki po mieście ;) było świetnie!
Pozdrawiam gwiezdnie!
Basia :)  

sobota, 16 kwietnia 2011

Nasze forum wyrazu.

Nasza grupa wybrała jako forum wyrazu ankietę. Pytaliśmy ankietowanych o ich zainteresowania, czas wolny i jakie zajęcia powinny znaleźć się w ofercie naszej szkoły. Ankiety, za zgodą opiekuna SU i dyrektora naszej szkoły przeprowadzaliśmy na dwóch godzinach lekcyjnych. Ankietowane były wszystkie klasy naszej szkoły (czyli w sumie 6 klas po średnio 26 osób). Potem, grupa zebrała się żeby opracować wyniki i zestawienie. Gdy przeliczyliśmy wszystko na procenty dowiedzieliśmy się, że większości osób w naszej szkole przydałaby się zajęcia taneczne, wokalne, filmowe i plastyczne. Dzięki przeprowadzonej ankiecie dowiedzieliśmy się o zainteresowaniach i zdaniu uczniów naszej szkoły. Takie dane pomogą nam w zaplanowaniu projektu dla uczniów, ponieważ będziemy wiedzieli ich opinie na ten temat. A oto kilka zdjęć uczniów naszej szkoły podczas pisania ankiety :)




I na koniec, chcę pokazać
jak optymistycznie do naszej ankiety i działań podchodzą uczniowie naszej szkoły :)



Anita :)

piątek, 15 kwietnia 2011

Karsko




      Karsko to duża wieś położona w województwie zachodniopomorskim. Ogromną atrakcją naszej miejscowości jest jezioro Karskie Wielkie- piękne i bardzo czyste ( I klasa czystości wody!). Co roku przybywa tutaj wielu turystów, powstają też ,,całe osiedla" domków letniskowych.





       Dumni jesteśmy też z naszego gimnazjum. Jest to nowoczesny budynek oddany do użytku w 2008r. Sami wkładamy wiele trudu, wysiłku i pracy by opiekować się przyległym do niego terenem- sadzimy krzewy, rośliny i ,,morze żonkili", przyłączając się w ten sposób do akcji ,, POLA NADZIEI", wspierające gorzowskie hospicjum.


















       Mamy też ,,Orlika", na którym spędzamy mnóstwo czasu. Jest to również nowy obiekt skończony w 2010r.





        W naszej miejscowości działa też klub sportowy ,,Piast Karsko". Mamy swoich miejscowych piłkarzy, którym wytrwale kibicujemy


 
 
 
         Z niecierpliwością czekamy na ukończenie budowy przedszkola i Gminnej Biblioteki Publicznej. Huczne otwarcie już we wrześniu!





          Na szczęście nie brakuje tu także zabytków. Najstarszą budowlą w Kasrku jest kościół pochodzący z epoki średniowiecza.



           Równie starą budowlą są ruiny zamku myśliwskiego zwanego także ,,dworem renesansowym".
           Jest też dwór barokowy, który został zbudowany w 1755r. Budynek otoczony jest ogromnym parkiem, w którym rosną lipy, klony, kasztanowce i dęby- wśród nich dwa pomnikowe 200-letnie okazy: dąb ,,Chochoł" i lipa ,,Brzęczadło".







Jesteśmy dumni z naszej miejscowości.. :)

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Zabawa =]

Mam dla Was małą zabawę , niech każdy zada pytanie innemu redaktorowi, ta osoba odpowiada na pytanie i zadaje następne, to pozwoli nam się lepiej poznać.
To ja zacznę:

Kasia: Jakie jest Twoje hobby ?

Recz nad Iną

Recz jest to niewielkie miasto , które zamieszkuje około  3tys. mieszkańców. Recz znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Jest gminą miejsko-wiejską , którą zamieszkuje ok. 5 tyś. osób.
Każdy wie, że co małe jest piękne, podobnie jest z Reczem.  W tej niewielkiej miejscowości znajduje się wiele ciekawych zabytków tj. Baszta Drawieńska, Baszta Choszczeńska, Dom mieszczański, mury obronne, Biblioteka i Kościół Gotycki


Recz jest to miejscowość średniowieczna. Powstała w około XIII w.
Niestyty miejscowość ta nie jest zbyt zmodernizowana. Nowymi obiektami mogą być hala sportowa, orlik, plac zabaw.

Nasi ucziowie podczas turnieju piłki siatkowej, zarówno dziewczyny jak i chłopcy są bardzo dobrze wysportowani, zajmujemy czołowe miesjca w większości konkursów.

Nasza szkoła jest dosyć nowa, w tamtym roku wybieraliśmy patrona, został nim honorowy mieszkaniec Recza , pan Adolf Długosz, wieloletni nauczyciel.


Oprócz zabytków mamy jeszcze rezerwat przyrody "Grądowe Zbocze".
Myślę, że moja miejscowość choć jest mała , jest piekna.


Kasia :)




Odpowiedz do sprawozdań:)

Sprawozdanie 1. :
W naszej szkole ,a  dokładniej w naszej gminie brakuje piedziędzy na ciekawe wyjazdy, dodatkowe konkursy, czy nowe ksiązki w bibliotece. Gdy mamy czasami lekture do przeczytania, nie mozemy jej wypozyczyc z biblioteki , poniewaz nie ma egzemplarzy.
Niestyty ale pieniądze są ważnym czynnikiem w rozwoju młodych ludzi.

Sprawozdanie 2. :
Jeżeli ktoś chciałby zabrać głos w jakieś sprawie , może zacząć temat, a wspólnymi siłami się nad tym zastanowimy. Kazdy członek grupy nie musi bac sie , ze jeśli cos powie inni bedą patrzeć na niego wilkiem. Nie!! Kazdy może zacząc dyskusję.

Kasia :)

sobota, 2 kwietnia 2011

Stare Kurowo :)

Mieszkam w małej, ale uroczej wsi Stare Kurowo, i jest to wieś pod Gorzowem Wielkopolskim. Bardzo lubię swoje miejsce zamieszkania, ponieważ uważam że jest spokojnie, okolice są śliczne i wszyscy ludzie się znają, szanują i pomagają sobie w potrzebie.
Ostatnio, w naszej gminie wiele się pozmieniało i wiele miejsc zostało zbudowanych lub odnowionych. Chciałabym pokazać te miejsca ;)

Jednym z takich miejsc - odnowionych - jest nasz miejscowy plac zabaw. Spotyka się tu młodzież, dzieci z rodzicami jak i bez, a nawet starsze osoby przychodzą trochę się odprężyć ;)) Więc uważam że to miejsce jest bardzo ważne i przydatne w mojej miejscowości.









Następnym miejscem jest basen. Został odnowiony, lecz uważam że należało by lepiej
o niego dbać. Latem jest tu bardzo przyjemnie, woda
jest cieplutka, aż chce się wskoczyć do niej :) Ale, w tym
miejscu często można zauważyć dużo śmieci, które zostają po ludziach
odwiedzających to miejsce. Choć basen jest regularnie czyszczony, to i tak
nie uda się wszystkiego sprzątnąć. Dlatego chciałabym aby ludzie odwiedzający
nasz basen, dbali bardziej o ład i porządek w tym miejscu.





Odnowione zostało także
dla najmniejszych obywateli naszej wsi - przedszkole :)



Oto absolutnie nowa droga na ulicach Żymierskiego i Świerczewskiego w Starym Kurowie :)





Całkowicie nowo wybudowany zostało także boisko "ORLIK". Można tam zagrać w koszykówkę, siatkówkę, tenisa i piłkę nożną :) Odbyło się tam już dużo turniejów i  meczy, w które angażują się uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, ale również cała społeczność Starego Kurowa. Można tu przyjść, trochę poćwiczyć, pograć i zrelaksować się ;) Moim zdaniem to kolejne miejsce, którego wybudowanie wyszło na dobre wszystkim. Orlik wybudowany jest w takim miejscu gdzie nikomu nie przeszkadza i gdzie wszyscy mają do niego blisko. Dzięki takiemu miejscu dzieci i młodzież może się rozwijać  w sportach w których najbardziej lubią grać, oraz uzyskać lepszą kondycję fizyczną poprzez rozgrywanie meczy i gier z innymi :) A jak wiadomo ruch to zdrowie.


Mam nadzieję że opisane przeze mnie miejsca zachęcą do odwiedzenia i zobaczenia jak fajnie wyglądają na żywo ;)

Anita :)